Ajax Rojów - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Najnowsza galeria

50-Lecie Ajaxu Rojów
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 170, wczoraj: 211
ogółem: 313 073

statystyki szczegółowe

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
Dudek
status Gadu-Gadu

Sport.pl

Historia

              

 

Początki istnienia „Ajaxu” Rojów sięgają 1962r. Wtedy pod szyldem Związku Młodzieży Wiejskiej powstało Ogniwo  LZS, którego założycielami byli Jan Duliba i Bogdan Jarosz. Działalność Ludowego Zespołu Sportowego w Rojowie  rozpoczęła się w 1963r. pod przewodnictwem Stefana Duliby, Waldemara Knopika, Józefa Burego, Zdzisława Kempy i  Tadeusza Zalejskiego. Inni zasłużeni działacze sportowi w ponad 40 – letniej historii Klubu to: Mieczysław Duliba,  Walerian Paseniuk, Henryk Bury, Czesław Ciachera, Henryk Urbaniak, Zenon Zalejski, Zenon Adamski,  AndrzejBlewąska, Leszek Kala, Wojciech Mikołajczyk, Wojciech Adamczewski, Piotr Dolata, Roman Raczyński, Ryszard Śmiady, Grzegorz Ponitka, Marek Nawrot. Obecną nazwę LZS Rojów przyjął po rejestracji sądowej w 1999r. i przekształcił się w Rojowski Ludowy Klub Sportowy „Ajax”.

 

  Od początku swej działalności Klub rozwijał piłkę siatkową, warcaby, szachy, tenis stołowy, no i przede wszystkim piłkę  nożną, biorąc udział w spartakiadach letnich i zimowych w pionie LZS. Najstarsi mieszkańcy Rojowa pamiętają, jak młodzi sportowcy uganiali się za piłką całymi dniami na starym boisku, a raczej łące, której prawowitym właścicielem i opiekunem finansowym LZS był PGR Mianowice – Gospodarstwo Rojów.

 Tak było do 1979r. Później piłkarze musieli przenieść się do ośrodka „Polonii” w Bierzowie, gdzie rozgrywali swoje mecze. W latach 1995 – 96 LZS Rojów gościnnie występował na boisku OsiR w Ostrzeszowie. W 1996r. wybudowano wreszcie własny obiekt sportowo – rekreacyjny. Prawdziwy rozkwit tego małego Klubu spod Ostrzeszowa nastąpił w okresie, kiedy funkcję prezesa pełnił Piotr Dolata i Roman Raczyński. Wówczas rozpoczęto budowę  obiektusocjalnego z szatniami, sanitariatami i zapleczem do organizacji zabaw. Roman Raczyński do Rojowa  wprowadził jako sponsor własną firmę „Rapol”. Dzięki wspólnemu wysiłkowi społeczności wiejskiej, sponsorom,  wykonawcom i dużym udziale Gminy udało się oddać do użytku w 2006r. kameralny budynek klubowy. Dzisiaj niejeden zespół B – klasowy może pozazdrościć  pelnowymiarowego boiska, boiska treningowego,  no i wspomnianego obiektu, z  którego może być dumna cała wioska. Za realizacją przedsięwzięć gospodarczych przyszły też sukcesy sportowe oraz organizacyjne. W 2004 r. „Ajax” Rojów uzyskał awans do A – klasy i przez dwa sezony kibice z tej małej miejscowościmogli cieszyć się występami swoich zawodników w prestiżowej dla nich klasie rozgrywkowej. W historii istnienia Klubu był to bodaj największy sukces  sportowy. Awans uzyskali następujący zawodnicy: Nawrot, Fiołkowski,  Orwat,Adamkiewicz, S. Krzyżostaniak, P. Krzyżostaniak, R. Dyla, P. Dyla, Jańczak, Garbarek, Karwik, Mumot, Fabiś,  Blewąska, Jokiel, Stramski, Kijakowski, Dominik. Drużyna w całym sezonie kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa,   odnosząc ich aż 18 , był też 1 remis i 3 porażki. Zaaplikowała wówczas swoim przeciwnikom 82 bramki i tylko 19 straciła. Łatwo policzyć, że zespół zainkasował na swoje konto 55 punktów.

 

      W pierwszym sezonie w A-klasie (28 pkt., br. 43 – 57) na 14 drużyn tam występujących RLKS zajął 11. miejsce, gwarantujące utrzymanie. Drugi sezon występów na boiskach A- -klasowych nie był już tak udany jak poprzedni. 22  zdobyte punkty i 13. Miejsce nie wystarczyły do utrzymania. „ Ajax”  spadł z powrotem do najniższej klasy rozgrywkowej po dwóch latach występów w kl. A. Wydawało się, że zespół ma wszelkie dane, aby się utrzymać  – występowali wtedy w „Ajaxie”: Artur Kosma Radosław Blewąska, Mirosław Wróbel, Michał Śmiady, Mateusz Duszczyk,Adrian Barański, Willem Młoczyński, Damian Balcerzak, Mirosław Pastuszek, Grzegorz Mickiewicz, Jacek Skórski– zawodnicy, którzy przeszli cały cykl szkolenia w innych klubach piłkarskich, posiadający duże umiejętności techniczno – taktyczne, ale zabrakło, niestety, doświadczenia. Przed awansem drużyna RLKS grywała w B – klasie, plasując się raczej w  środkowych strefach tabeli. Tylko raz w sezonie 1995/96 Rojów zajął II miejsce w rozgrywkach B – klasowych(gr. II). W występach w Pucharze Polski też nie notowała spektakularnych wyników, odpadając przeważnie z dalszych rozgrywek po I rundzie. Pogromcami „Ajaxu” w ostatnich latach były zespoły „Olimpii” Brzeziny, dwukrotnie GKS-uGrębanin, „Wielkopolanina” Siemianice i „Pogoni” Nowe Skalmierzyce.

   Sukcesy organizacyjne to przede wszystkim festyny z udziałem WKS „Śląsk” Wrocław. Dzięki takim przedsięwzięciom do Rojowa przyjeżdżali byli reprezentanci Polski w piłce nożnej: Janusz Sybis, Tadeusz Pawłowski  czy Ryszard Tarasiewicz.

    Podczas jednej z takich imprez (2006r.) przewodniczący Rady Powiatowej Zrzeszenia LZS w Ostrzeszowie starosta Lech Janicki – uhonorował odznaczeniami następujących działaczy sportowych z Rojowa: złotą odznaką Romana Raczyńskiego i Wojciecha Mikołajczyka, natomiast srebrną odznaką Czesława Ciacherę, Zbigniewa Matysika, Andrzeja Kamińskiego, Grzegorza Ponitkę i Franciszka Siedleckiego.

    Wspominając dni chwały, nie sposób  pominąć meczu, jaki w 1971r. w Pleszewie rozegrały drużyny LZS Rojów i LZS Ogniwo Łąkociny. Był to finał rozgrywek Południowej Wielkopolski o „Złotą Piłkę”. Mówi Józef Koziołek –współzałożyciel LZS Łąkociny:

„Pamiętam, że zdobyliśmy „Złotą Piłkę”, pokonując LZS Rojów 4 : 0 ”. Jeszcze inne pamiętne wydarzenie to mecz w 2004r., jaki RLKS „Ajax” rozegrał z oldboyami WKS „Śląsk” Wrocław.Mecz po zaciętej walce zakończył się rezultatem 1 : 1. Wracając do dnia dzisiejszego, należy wspomnieć, iż Klub w dużej mierze utrzymywany jest ze środków UMiG w Ostrzeszowie. Na działalność w bieżącym roku Zarząd Klubu otrzymał dotację w wysokości ok. 11. 000 tys. złotych, co jak na organizację sportową  występującą w klasie B jest niemałą kwotą. Dzisiejszy zarząd klubu stanowi swoisty konglomerat rutyny i młodości. Składa się z działaczy mających już duże doświadczenie organizacyjne i takich, którzy dopiero je zdobywają: Sławomir Widerski, Grzegorz Ponitka, Andrzej Blewąska, Czesław Ciachera, Marcin Kasperczyk, Szymon Zalejski, Arkadiusz Suchanecki. Mimo że w tym sezonie drużyna zajmuje dopiero VI miejsce w III gr. kaliskiej klasy B, to zarząd stawia sobie ambitny cel włączenia się w przyszłym roku ponownie do walki o A-klasę.

   Obecnie najlepsi zawodnicy Rojowa to: Sławomir Tomaszewski, Michał Śmiady, Tomasz Dłubek, Grzegorz Dybalski, Adrian Kucharski, Piotr Krzyżostaniak, Marcin Nawrot i Łukasz Łopata. RLKS posiada jedną drużynę młodzieżową, która występuje w lidze trampkarzy starszych i rokuje duże nadzieje na przyszłość. Podczas turnieju halowego w Kobylej Górze zorganizowanego dla zawodników urodzonych w 1992r. i młodszych „Ajax” zajął III lokatę. Czołowi zawodnicy tego zespołu to: Damian i Marcin Tomaszewscy, Patryk Domagała, Mateusz Franek i Szymon Hełka.

  Ponieważ, jak na razie, RLKS nie dochował się zawodników grających w znanych polskich klubach ligowych, na zakończenie warto wspomnieć piłkarzy wywodzących się z Ostrzeszowa, którzy grali w Rojowie lub odwrotnie – wywodzili się z Rojowa i grali w „Piaście” lub „Victorii”. Są to: Zenon i Tadeusz Zalejski, Jerzy Paseniuk, Marian Pawlak, Zenon Adamski, Mariusz Duliba, Feliks Froń, Andrzej, Władysław, Tomasz Sikorowie, Mirosław Wróbel, Henryk Bury Tadeusz Mikołajczyk, Artur Kosma, Jacek Skórski, Marcin Kasperczyk, a ostatnio Radosław Blewąska.

 

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Reklama

Ostatnie spotkanie

Ajax RojówLilia Mikstat
Ajax Rojów 2:2 Lilia Mikstat
2014-08-10, 11:00:00
Rojów
     
mecz towarzyski
oceny zawodników »

Zegar

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 1
Zryw Kierzno - Ajax Rojów
Wielkopolanin Siemianice - Błękitni Perzów
Płomień Opatów - GKS Grębanin
LZS Siedlików - KS Krążkowy
LZS Ostrówiec - KS Hanulin

Wyniki

Mecze sparingowe
Ajax Rojów 2:8 LZS Bukownica
Ajax Rojów 2:2 Lilia Mikstat

Statystyki drużyny

Ankiety

Które miejsce Ajax zajmie po rundzie Jesiennej ?

Kalendarium

11

07-2020

sobota

12

07-2020

niedziela

13

07-2020

pon.

14

07-2020

wtorek

15

07-2020

środa

16

07-2020

czwartek

17

07-2020

piątek

Wyszukiwarka

Zczuba.tv